Už jste zkusili žít svůj život jako rituál?

Rituál Řeky života pomáhá sledovat stanovený záměr, zároveň ale vede k bytí v přítomnosti, k tomu, abychom věnovali vědomou pozornost každodennímu životu. Do Řeky života jsme vložili už více než 2222 záměrů. Co nám to přineslo?

 

Rituál je rámec osmadvacetidenního procesu.

To, jak si jej poskládáte, čím jej naplníte a jak jej prožijete, je do velké míry na vás. Rituál nám ukazuje, že jsme tvůrci svých životů – nikoliv všemocní, ale velmi silní. Někdy nám ukáže, že si svou realitu tvoříme zbytečně složitou, smutnou nebo těžkou… tehdy obvykle i naznačí, že to můžeme dělat jinak.

Já sama si Rituál dělám už asi podesáté. Takže už vůbec nevím, jak to celé jednoduše vysvětlit, tak jsem se raději zeptala kolegyně (Díky, Míšo!):

Hledáte způsob, jak se zorientovat na své cestě? Zaměřte pozornost na svůj každodenní život. Můžete to udělat skrze Osmadvacetidenní rituál, do kterého vstoupíte se svým vlastním záměrem. Pak buďte bdělí. Sledujte, co se bude dít… Možná, že se nestane vůbec nic a možná to bude jízda… každopádně to bude váš život.

Rituál pomáhá udržet záměr – úplně jednoduše tak, že vám ho každé ráno mailem připomene. Anebo si svůj záměr můžete přečíst na stránce Rituály v Řece života.

Každý Rituál je jiný... Záleží na tom, s čím  do něho vstupujete a na tom, jak se vám podaří udržet záměr. Rituál sám o sobě nic nevytváří. Tím, kdo tvoří, je autor záměru. Rituál mu jen dovoluje lépe nahlédnout mechanismy toho tvoření a tím je činí vědomějšími a tvůrce svobodnějším. 

p.

Zkušenosti účastníků Osmadvacetidenního rituálu 

 

„Rituál je svým způsobem taková hra. Stejně jako život sám,“ říká Petr Bárta.

 

 

Nespoutaná živočišná energie


Petr Bárta, ředitel Maitrea inspirace srdcem:


Když sis naposledy dělal Rituál řeky života, vytvořil sis svoji vlastní verzi… Bylo to už před nějakou dobou… vzpomeneš si ještě?

Už asi před třemi měsíci to bylo. Záměr se jmenoval Uvolnění a osvobození. Šlo tam o očištění mého vnitřního prostoru od starých emočních vzorců… Rituál jsem vzal jako nabídku si s tématem pohrát. Dát mu pozornost, ale přitom se k němu nijak neupínat. Rituál je svým způsobem taková hra. Stejně jako život sám. Můj záměr byl uvolnit a očistit svůj vnitřní prostor. Věděl jsem, že když to udělám, něco se objeví – ale co to bude, to jsem se nesnažil určovat.

Jak to tenkrát dopadlo? K čemu sis došel?

S uvolněním vnitřního prostoru začaly vyvstávat části mého já, které doposud nebyly tak výrazné. Ono když se nějaký prostor uvolní, nezůstane prázdný. Něco se v něm zase objeví.  V mém případě to byly části mého já, se kterými jsem do té doby nebyl v kontaktu. Vybavuji si hlavně velkou nespoutanou živočišnou energii.

Ty jsi tomu uvolňování a očišťování hodně pomáhal různými technikami… Vlastně sis vytvořil svoji vlastní, osobní podobu Rituálu… nebo se ta podoba prostě nějak samovolně seskládala… co všechno jsi dělal?  

Před rituálem jsem pracoval s různými technikami, které mi pomáhaly jít hlouběji do těla a vnitřně se uvolnit. Již nějakou dobu jsem dělal třeba Oshovu Kundalini meditaci a pak jsem si uvědomil, že pro můj záměr je to dobrá technika, tak už jsem u ní zůstal. 

Podobně jsem to měl s otužováním, kterému se věnuji už několik let. A s dýcháním podle Wima Hofa, se kterým jsem začal tuhle zimu. A pak, ke konci rituálu začalo být venku hezky a já jsem začal běhat. Běh vnímám jako úžasnou meditační, prožitkovou a integrační metodu. Taky jsem občas tančil tandavu, protože když má člověk uvolněný vnitřní prostor těla, krásně se mu tančí.

Jak se ti pracovalo s Kundalini meditací?

Osho Kundalini meditaci vytvořil s cílem osvobodit lidi od všech konstruktů, vzorců a přesvědčení, která si v sobě nastřádali, aby se tak dostali do bodu nula. Kundalini meditace je nástroj, který tomu má pomoct. Nástroj k uvolnění. Pokaždé je jiná. Uvolňuje… ale co pak přijde do toho volného prostoru, to je různé… vlastně je to způsob, jak dovolit životu, aby do tebe vstoupil.

 

Zbavovala jsem se svých „kostlivců“

Liba Benešová:

Právě jsem si prošla Rituálem řeky a děkuji vám z celého srdce za tuto možnost. V některých dnech jsem opravdu při provádění různých cvičení zjišťovala, kde jsou moji „kostlivci ve skříni“ a důsledně pracovala na tom, abych se dokázala těchto starých nepotřebných záležitostí zbavit nebo se od nich odpoutat. Bylo to pro mě úžasné, někdy i zcela překvapivé a všem to vřele doporučuji. 

Sama jsem se rozhodla rituálem projít znovu. Opakování je matka moudrosti Číst pro mě tak důležitá slova mi každé ráno přineslo opravdový příval pozitivní energie, kterou pak člověk může šířit dál do svého okolí. Přeji Vám všem, kteří za tímto projektem stojíte, hodně spokojenosti, radostí a klidu. Nám, kteří rituálem procházíme, přeji totéž plus pochopení a trpělivost k sobě i všem ostatním. A nezapomeňte, vše je dobré.

 

Potřebovala jsem ukotvit záměr

Andrea Mertová:

Z Rituálu jsem nadšená. Když jsem ho začínala, opravdu jsem potřebovala ukotvit svůj záměr, protože jsem nevěřila. Ale nyní už vím, že vše bude tak, jak má, a celá moje rodina bude zdravá. 

Rituál mi pomohl uvědomit si spoustu záležitostí. I když jsem některá cvičení nestihla udělat v daný den. (A následování bílého králíka jsem ukončila, protože jsem se bála budoucnosti:)) Některé z technik si určitě zopakuji a ráda bych si zopakovala i celý rituál s jiným záměrem. Děkuji velice za tento krásný projekt, myslím, že bude pro spoustu lidí prospěšný.

 

Manželova maximální láskyplnost

Lucie K.:

Dnes jsem jej ukončila. Nejprve Vám chci poděkovat – celý Rituál od začátku až do konce byl nádherný a cvičení v něm úžasně objevná.

Také mě překvapilo, když jsem si v Řece života četla ostatní záměry a podporovala je, jak jsou si vlastně z velké většiny podobné. Všichni chceme lásku, prožít svůj život pravdivě a podle svého. Některé záměry jsem si i zapsala, byly vlastně mnohem krásnější než ten můj původní. Ale ani na něj jsem nezapomněla a stále se jej snažím rozvíjet.

Na počátku, když jsem svůj záměr formulovala, cítila jsem se špatně. Připadalo mi, že nikde necítím podporu a lásku, všechno leží na mně a že už nevím, kudy kam. V průběhu Rituálu jsem pochopila, že vše, co chci, mám uvnitř sebe. Začala jsem se lépe poznávat a všímat si a rozeznávat, že někteří lidé okolo mne mi opravdu energii jen odčerpávají, ale spousta mi podporu a lásku naopak poskytuje a já si ji jen neumím nebo nechci vzít. Úplně neuvěřitelné se v tomhle ukázaly být mé děti (9 a 12 leté), které mi dávaly a dávají přesně tolik podpory, kolik jsem já schopná přijmout. Jsou neuvěřitelně láskyplné.

Zapracovat naopak ještě musím na svém vztahu s manželem - ukázalo se, že nejvíc podpory a lásky mi chybí od něj; je to však i tím, že si o ni neumím říct a neumím ji přijmout ve formě, v jaké mi ji dává. Když jsem si dovolila chvíli „vypnout“ a přestat se snažit mít všechno pod kontrolou (také díky Rituálu), byl to krásný pocit a v té chvíli se otevřel i on a choval se ke mně maximálně láskyplně.

Vypsat vše by bylo na dlouhé povídání. Takže Vám jen ještě jednou děkuji za to, co jste mi poskytli, a budu se těšit na shledanou někdy osobně v Maitree. 

 

„Je dobré dať si čo najjasnejší zámer. Napríklad zameraný na zmenu jedného zvyku, pocitu, jednej konkrétnej situácie,“ doporučuje Ivana Jelemenská.

 

 

Základné kamene boli postavené

Ivana Jelemenská:

Rituál bol silný a naozaj mi pomohol. Každodenné pripomínanie zanechalo svoje ovocie. Veľa vecí sa vo mne vyriešilo tak, aby bol splnený zámer rituálu. Je to samozrejme práca, ktorá nekončí, ale základné kamene boli postavené. Rozhodla som sa preto pre ďalší rituál na Vašej stránke.

Každý deň som si čítala nové zámery, ktoré pribúdali a ak by som mohla poradiť, je dobré si dať čo najjasnejší zámer alebo jednoduchší. Napríklad zameraný na zmenu jedného zvyku, pocitu, jednej konkrétnej situácie... príliš široké zámery, sú na dlhšiu dobu. Ak je niekto odhodlaný urobiť skutočnú zmenu, dá si čo najjasnejší zámer a iba jeden. Vtedy je možný i reálny posun a ostáva chuť na ďalší krok, ktorý nás priblíži ku veľkému, často celoživotnému cieľu. Ďakujem za Váš skvelý nápad a prajem pekné dni.
 

Po letech známosti se sebou jsem se konečně potkal


Václav Mesároš:

Třetí den mého pětidenního půstu, který jsem zahájil při červnovém novoluní několik dní před čtyřicátými narozeninami, volám po opuštění starého a přijetí nového. Vstupuji do Rituálu řeky života se záměrem nazvaným Sebeúcta, v němž si mé srdce žádá paprsek světla, lidské teplo a klid ticha. 

Na začátku bylo „Ano“, kterým bez přemýšlení odpovědělo mé srdce na otázku, zda cítím svou schopnost měnit realitu. A ještě dodalo: „Jsem schopné změnit sebe. Realita je pouze obrazem této změny.“

Tvořím sebe. Sleduji a organizuji prostor kolem sebe, domov, hřiště, taneční sál, voňavá města, hnízda, úkryty, řeky, břehy, mosty. Tvořím celý svět, protože ten svět jsem já. 

Svobodné srdce buší: od-od, od-od… a od-hazuje břímě do-kazování. Ušel jsem se sebou čtyřicet kilometrů, abych viděl, že osud je daný, že se jen procházím. Trpělivě jako káně se vznáším a čekám, co mi přichystal. Louče paprsků slunce za mrakem mi ukazují naději. Vše se hroutí a propadá, jen poslední pěšina pevně drží mé tělo nad propastí. „Pokračuj,“ řekla a začala se vlnit.

A já jsem Klid. Můj nový létající koberec mi sám vklouznul pod záda a nesl mě k oltáři, kde jsem se po letech známosti se sebou konečně potkal.

 

Teď mohu žít podle svého Srdce

Hana Lednová:

Mockrát děkuji za Rituál řeky života. Umožnil mi podívat se do nitra mé duše, rozhlédnout se kolem sebe v přírodě, podívat se více na mé přátele, výš do nebe i hlouběji do nitra Země… Byl to úžasný měsíc, který mě posunul dál. Uvědomila jsem si, že opravdu není dobré klepat na dveře, které jsou zavřené a že se otevřou dveře nové… Uvědomila jsem si, že už mám osobní sílu a odvahu a že jsem tvůrce svého života – a ne už oběť.

Ještě jednou vám všem moc děkuji za to, co jsem mohla na této cestě prožít, uvědomit si i vyčistit ze svého podvědomí. Teď mohu v klidu a míru žít podle svého Srdce. Odpovědi na všechny své otázky už hledám s důvěrou právě v něm. 

 

„Prošel jsem velkým posunem v cestě k sobě a svému srdci,“ říká Jan Žalud.

 

 

Mandalu jsem skládal potmě

Jan Žalud:

Samotného jsem se překvapil tím, že píšu. Dělám tyto věci opravdu výjimečně a většinou si raději své myšlenky a prožitky nechávám pro sebe. Také samotná účast v programu Rituálu je pro mě věc, pro kterou jsem se rozhodl opravdu srdcem intuitivně a výjimečně. Rád si pečlivě volím cestu ve svém procesu rozvoje. Do velké míry pracuji na svých osobních rituálech a disciplíně sám a občas vhodně doplňuji vstupy z okolního světa. 

Přeji si Vám moc poděkovat za příležitost projít takto krásným rituálem, naučit se něco nového a hlavně propojovat se svým srdcem, sílou, láskou a pokorou. Realizaci jsem mohl krásně zaintegrovat do svého pravidelného ranního rituálu a cvičení. Cítil jsem krásný synergický efekt tohoto spojení. Bylo to pro mě učení něčeho nového a také okamžité zkoušení v praxi. Moc se mi to líbilo. Denní rituál se zajímavou informací a praktickým úkolem mi bude chybět a budu hledat cesty, jak si ho udržet i nadále. Zažil jsem i mnoho hezkých situací, kdy jsem například skládal kruh mandaly z větviček a listů na zahradě potmě s čelovkou ve větru… V průběhu Rituálu jsem prováděl i další práci a v celkovém výsledku jsem prošel velkým posunem v cestě k sobě a svému srdci. Jsem Vám vděčný a děkuji moc.

 

 

 

 

 

Prožitkové semináře a kurzy

Akce, které vám pomohou přijmout sama sebe, mít naplněné vztahy a žít své poslání.

SEBEVĚDOMÍ JE PRODUKTEM SEBELÁSKY

Videokurz o tom, jak vystoupit z role oběti a stát se tvůrcem svého života.

Vendula Šmídke (Kociánová)

BERU SI SVOU SÍLU ZPĚT

Vztek jako cesta k načerpání vlastní síly.

Jakub Moulis

PROBUZENÍ POSVÁTNÉHO TĚLA

Facilitátorský výcvik kněžek se zasvěcením do svátostí Chrámu.

Anaiya Sophia
25.11. - 2.12.2022